DÚDOLJ, RINGASS, TÁNCOLJ Csillaghegyen

2016. ÁPRILIS 18. HÉTFŐ 14:03 Magyar Idők

A SZÜLŐ HANGJÁT HALLANI

A DÚDOLJ, RINGASS, TÁNCOLJ PROGRAM A ZENE STRESSZOLDÓ SZEREPÉRE ÉPÜL
Szilléry Éva
A célom éneklésre bírni az édesanyákat, hogy megtapasztalják, ha elkezdenek dalolni gyermeküknek, mélyebb érzelmi viszony fejlődhet ki közöttük – mondja Paár Julianna. A Tárkány Művek korábbi énekesnője összekapcsolta az anyaságot az énekléssel: fél éve közösségi programon, amolyan össznépi baba-mama táncon adja elő a népi ihletésű dalokat.

Hátára kötött gyermekével zenél Csernók Klára hegedűművész háromnegyed órán át, az édesanyák körben állva karon ülő vagy már éppen járó, tipegő kisgyermekükkel dalolnak, táncolnak a Csillaghegyi Közösségi Házban, a Tárkány Művekből megismert Paár Julianna énekesnő és kísérői, a Kortárs Népzenei Társulat élőzenéjére, Csiki Gergely néptáncos, néptáncpedagógus segítségével.

A Göncöl néptáncegyüttes alapítójaként is ismert Csiki Gergelytől származik a gondolat, miszerint életre szóló viszonyt tud teremteni gyermekével már csecsemőkortól az édesanya tánca, ringatása, éneke. A táncos időközben Paár Julianna zeneterapeutában találta meg az alkotótársat, akivel együtt az elmélet közösségi programmá fejleszthető: a Dúdolj, ringass, táncolj elnevezésű zeneterápiás együttlét alig fél éve létezik, de már a fővároson kívül is több meghívást kapott.

– Ezzel a módszerrel nem pedagógiai jellegű együttlétet akartam létrehozni, hiszen van már sok baba-mama foglalkozás, ahol az édesanyáknak felépítenek egy repertoárt, amelyet otthon tudnak használni. Fontosabbnak tartom, hogy a Kodály-módszer szemléletének átörökítésével, a magyar népzenei alapanyag felhasználásával inkább a zeneterápia mentén közelítsek a gyerekekhez. Legfontosabb célom, hogy az édesanya merjen énekelni, hiszen a gyermeknek a szellemi-érzelmi fejlődés legfőbb táptalaja, ha a szülei hangját hallja – fogalmazott Paár Julianna.

A háromnegyed órás össztánc ötletgazdái vallják, hogy mindent játékos formában és nem pedagógiai jelleggel kell a gyermekeknek átadni a program során. Nemcsak az anyanyelvét tanulja meg, de az ölbeli játékokon keresztül azokat a gesztusokat is, amelyek később az íráskészségét és a többi finom mozgását meghatározzák.

Kodály Zoltán szerint a gyermek zenei nevelése kilenc hónappal a születése előtt elkezdődik, sőt a zenetudós azt vallotta, hogy az anyuka megszületése előtt kilenc hónappal. Vagyis a zene és a nyelv valami olyan génjeinkbe rögzült információ, amely gyakorlatilag önmagától átöröklődik, és csak az a belső bátorságunkat kell életre hívni ahhoz, hogy ezt alkalmazzuk.

A Paár–Csiki-féle program tehát arra buzdítja az édesanyákat, hogy időben kezdjenek el dúdolni a leendő, majd a karon ülő gyermeküknek, s ne húzódozzanak tapsolva énekelni vele otthon, a játszótéren vagy akár az orvosnál, élve a zene stresszoldó szerepével.
Ámbár nem zenészszülők gyermeke, Paár Julianna úgy véli, ő maga megkapta az említett kodályi belső tudatalatti átöröklést, hiszen szüleinek fontos volt a zene, és iparművészként rendszeresen muzsika mellett dolgoznak.

Buzdítja az anyákat, időben kezdjenek el dúdolni gyermeküknek

Forrás: Mirkó István

Buzdítja az anyákat, időben kezdjenek el dúdolni gyermeküknek

Tizenhat évesen ragadta magával a népzene, így aztán a Zeneakadémián már népzenei tanszéken folytatta tanulmányait. 2008-ban alakult a népi ihletésű zenét játszó, elsősorban balkáni folk hagyományra építő, azt a mai modern műfajokkal ötvöző Tárkány Művek, amelynek kezdettől fogva énekesnője volt, a gyermekvállalás miatt nemrég azonban kivált a csapatból.
– Hét évet töltöttünk együtt, eljutottunk ennek a műfajnak a legmagasabb pódiumáig itthon a Művészetek Palotájától az A38 hajóig. Hatalmas élmény volt nekem, hogy a népzenei tartalmakat hordozó zene ki tudja nyitni az embereket, hogy utána elkezdjék megismerni, mi is a zenei örökségünk. Másfél éve vonultam vissza az utolsó nagy, Müpában megrendezett koncertünk, szólóestünk után. Azt kértem a zenekartól, hogy engedjenek el, mert most a kisfiamnak élek.

Az anyasággal járó áthangolódásom és a gyógyterapeuta-diplomám megszerzése a színpadtól némileg elfordított és a zenének az önfejlesztő, közösség és személyiségfejlesztő irányába vitt. Úgy gondolom, a zenélést most a leghitelesebben úgy tudjuk csinálni, hogy a mi hátunkon, a mi karunkban ott van a gyerek, és vele együtt énekelünk – mesélte.

Az interaktív program fészke a Csillaghegyi Közösségi Ház, ám a közönség egyre nagyobb érdeklődést tanúsít. Április elején az országos táncháztalálkozón is bemutatkoztak Budapesten, és vidéken is sorra nyílnak meg a kapuk.

0409I. Széchenyi sakk emlékszimultán

A Széchenyi családban apáról fiúra szállt a sportolás hagyománya. S bár Széchenyi István gróf nem volt az a mai értelemben vett sportember, azt nagyon is fontosnak tartotta, hogy ne tévessze szem elől az útmutatást, melyet apjától, Széchenyi Ferenctől kapott.

„…nagyobb gonddal ápold tested épségét is, hogy az méltó lakása legyen lelkednek s könnyebben cselekedhesd a jót…”

Élete folyamán belekóstolt az úszás, korcsolyázás, hegymászás szépségeibe, de egy-egy kihívást leszámítva, nem annyira a teljesítménykényszer, inkább a játékos, szórakoztató tevékenység volt számára a sport.

A család tagjai közül sokan hódoltak a máig közkedvelt szellemi sportnak, a sakknak.

Ezért az Óbudai Széchenyi Kör és az Óbudai Kulturális Központ sakk szimultánnal tiszteleg Széchenyi István emléke előtt, melyet a Széchenyi emlékév alkalmából, hagyományteremtő céllal rendeznek meg április 9-én délután 16 órától.

Az esemény mottója: „Legyünk igazi hazafiak, nem annyira szájjal, mint inkább vállal.”

A 20 táblán zajló szimultánt Csom István nemzetközi nagymester, olimpiai bajnok, az Óbudai Széchenyi Kör elnöke tartja. A sokak által kedvelt szellemi bajvívás, nem csak a résztvevőknek, a nézőknek is remek lehetőségül szolgál arra, hogy tovább mélyítsék tudásukat.

A rendezvényt Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata nevében Bús Balázs polgármester úr nyitja meg.

A hagyományteremtő szimultánra meghívót kapott: Schmitt Pál köztársasági elnök, kétszeres olimpiai bajnok, a Nemzet sportolója

Kulcsár Győző Kulcsár négyszeres olimpiai bajnok, a Nemzet Sportolója, a legsikeresebb magyar párbajtőrvívó

Kocsis István író, drámaíró

Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész, színházigazgató

Wichmann Tamás kilencszeres kenuvilágbajnok, háromszoros Európa-bajnok, kétszer olimpiai második, egyszer olimpiai harmadik helyezett, 37-szeres magyar bajnok

Dr. Zétényi Zsolt jogász, a Százak Tanácsának tagja, a Nemzeti Jogvédő Alapítványkuratóriumi elnöke

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter

Gabler Dénes Jenő, az MTA doktora, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének nyugalmazott tudományos tanácsadója