Családi mesék Óbudán

Az Óbudai Kulturális Központ régi hagyománya, hogy vasárnap délelőtt színes programokkal várja a gyerekeket és a szülőket. Bábszínház, meseszínház, gyerekkoncert szerepel a kínálatban, mivel fontos feladatuknak tartják, hogy korai színpadi élményt nyújtsanak a gyerekek számára. A színházi nevelést már egészen kicsi korban érdemes elkezdeni, hogy a különleges élmény természetessé váljon, és játszva, boldogan váljanak később értő színházi közönséggé az apróságok.

Októberben három vasárnapon várják a családokat az ÓKK tágas színháztermében.

Október 4-én 10.00 órakor a gyerekek örök kedvence, Mazsola várja a gyerekeket. A Bálint Ágnes meséjéből készült zenés bábelőadást a Fabula Bábszínház varázsolja a gyerekek, és persze a szülők elé, akik már kicsi koruk óta kedvelik az örökifjú kismalacot. A 60 perces előadás után Mazsola ujjbábot lehet készíteni a kézműves játszóházban, ezáltal feldolgozni a színházi élményt, újraélni, átbeszélni a látottakat.

Október 18-án 10.00 órakor Szalóki Ági gyerekkoncertje kínál kikapcsolódást. A népszerű énekesnő személyiségével és csilingelő hangjával mindenkit könnyedén elvarázsol. Ági új lemeze, a Körforgás című családi zenés könyv adja a buli alapját, és táncoltatja meg a kicsiket és a nagyokat.

Október 25-én 10.00 órakor újra egy régi baráttal lehet találkozni a színpadon. A szülők is biztosan ismerik a különleges történetet, amit most a népszerű rajzfilm után a Fogi Színház előadásában nézhetnek meg: Nils Holgersson csodálatos utazása a vadludakkal címmel. A Selma Lagerlöf azonos című regénye nyomán készült zenés mesejáték az állatok szeretetére tanít meg, miközben elkalauzol az állatok világába.

Nils Holgersson csodálatos utazása a vadludakkal
Nils Holgersson csodálatos utazása a vadludakkal

Október 17-én, szombaton, 15.00 órakor a 3K – Kaszásdűlői Kulturális Központ színháztermében is várják a családokat egy igazán vidám, tradicionális bábelőadással, ahol a Vitéz László Ángliában című előadásban újra lehet találkozni a kedvenc pajtikánkkal. Az előadás bővelkedik vidámságban, dalolászásban és az elmaradhatatlan palacsintasütős igazságszolgáltatásban.

Az előadásokra szeretettel és természetesen a vírushelyzetre felkészülve várják a közönséget. Óbudai Kulturális Központ (1032 Budapest, San Marco u. 81.) színháztermében a kisgyermekeknek, szóló előadások alkalmával minden második sort szabadon hagyják, ezen túl a családonként, egymás mellett megvásárolt helyek között is 1-1 széket üresen hagynak. Természetesen előadás előtt minden fertőtlenítésre kerül. Minden 6 év feletti látogatónak orrot és szájat eltakaró maszkot kell viselnie, ezzel is növelve a biztonságot.

Jegyek válthatók a honlapon – www.kulturkozpont.hu – és személyesen az előadás előtt.

Dimenzióváltás – Csengery Béla kiállítása

Csengery Béla óbudai orvos és festőművész évtizedek óta alkot Óbudán. Munkáival az Esernyős Galéria Óbuda napi kiállításain, a T-Art Alapítvány festészet napi tárlatain vagy a Budapest Galériában rendezett 2014-es Római part c. kiállításon is találkozhatott az óbudai közönség. „Áldott magánosság. Szelíd magánosság” című, díjnyertes alkotása az Óbudai Múzeum Kortárs Gyűjteményében is szerepel.

Jelen kiállítással 75. születésnapja alkalmából köszönti őt az Óbudai Kulturális Központ. A San Marco Galéria tárlata mind az utóbbi években készült, mind az egészen korai munkáiból mutat be válogatást a művész munkásságában tapasztalható párhuzamos dimenziók jelenlétét szemléltetve: együtt szerepeltetve a háromdimenziós terű, mimézis-jellegű műveket az absztrahált kiterjedésű, filozofikus szemléletű, sajátosan aprólékos technikával festett lírai alkotásaival.

Csengery Béla festményei − különösen az ábrázoló szándékú alkotások − utazásai, kirándulásai során megélt élményeiből indulnak ki: a táj impressziója, egy öreg erdélyi templom mesébe illően omladozó épülete, egy pillangó és egy virág izzó színkontrasztja, egy beérett körte felületének ellenállhatatlan reflexei vagy a várost elöntő Duna félelmetes, mégis izgalmas látványa alkotásra kényszerítik a művészt.

De a kiállításon válogatás látható azokból a nonfiguratív alkotásokból is, amelyek a folt és a kalligrafikus vonal szabad játékát egyesítik Csengery Béla egyéni, pontozó festéstechnikájának fegyelmezettségével, vagy az érzések spontán kifejezőerejét a konstruktív-tudatos képépítéssel. A Pokoli játék, a Vörös káosz, a Játék lilában című munkákban nem csak a festék matériájával kísérletezik − csurgatva, csepegtetve, besűrítve vagy egészen felhígítva azt −, hanem a megtanult ábrázolásbeli konvencióktól való felszabadulás a színek, a formák, a szem ösztönös érzékiségére hagyatkozó festőmozdulatok kötetlenségében is visszaköszön. Persze Csengery Béla festészete csupa dimenzió-váltás: a fröcskölt fekete-vörös festékcseppek agresszív kontrasztja mellett ott futnak azok a nagyméretű fehéren áttetsző festékvonások, amelyek lágy fátyolként lebegnek a kompozícióban. A széttépett, véletlenszerűen felragasztott papírfecnik nyersessége mellett pedig a vonalzóval húzott egyenesek akkurátus tudatossága kelt ellenhatást.

Külön csoportot alkotnak Béla munkásságában a derengő templom-homlokzatokból kiinduló alkotások, melyek sokszor szinte egy műszaki rajz pontosságával készülnek. Az architektúra egzakt racionalitását mégis lírai, spirituális tartalommal ruházza fel a geometria tiszta formáiból vagy éppen bonyolult rendező elvéből áttűnő szakralitás.

E szabályosságra törekvő formákkal ellentétben egy másik jelentés-dimenziót teremtenek meg a tépett kollázs-részletek roncsolt hatásai, a nyomott vagy visszakapart felületek építő-romboló gesztusai, az expresszív színek és dekoratív fény-−árnyék kontrasztok.

Csengery Béla szinte minden festménye saját látott élményből indul ki, de homlokzat-sorozatai az építészettörténet legjelentősebb emlékei előtt átélt pillanatot: a művészet általi beteljesülés dimenzióját jelenítik meg. A firenzei dóm látványa és az itáliai reneszánsszal való találkozás lehengerlő monumentalitásának forró vörösében és ugyanakkor szinte ijesztően lebénító kékjében a legnagyobb művészekkel való mágikus szembenézés élménye rejlik. A jumièges-i templom-sorozat három állomásán a hajnali derengés bensőséges csendje, a déli napfény erejének felcsillanó vitalitása és az esti vörösben égő lángszínek mind egy-egy katartikus találkozás emlékét őrzik.

A valódi Orvietoi dóm homlokzatán látható mozaikképek csillogása Csengeri Bélánál vibráló sárgákban jelentkezik. De a kép megidézi a középkori ikonok, az itáliai poliptichonok világát is. A lepattogzott arany festék alól előtűnő narancsos, megsötétedett fatábla képzete, a foltokban egymásra rakott, felhígított festékrétegek által keltett kimart, oxidálódott felületek tovább fokozzák e régi szakrális épületek látványának archaizáló szépségét.

Hasonló archaizálás tapasztalható a nagyméretű koraközépkori ír kőkeresztek reliefjei által inspirált képeken is. Ezeknek az eróziótól érdessé vált köveknek a bezöldült, begombásodott felszínét egészen különlegesen érzékelteti a művész, és tovább fokozza az idő által megkoptatott dombormű titokzatosságát is, még inkább elmosva a körvonalakat, egészen absztrahálva a figurákat és alig felismerhetővé alakítva az eredeti bibliai narratívát. Jeruzsálem c. munkája pedig újra visszatér a geometria és a szimbólumok absztrakt formáihoz, és az egyetlenre és a mindenségre utaló kör isteni tökéletességének formájába zárja e szent hely kulturális és vallási sokszínűségének jelképeit.

 

Kasszasiker filmcsemege ínyenceknek

A Csillaghegyi Csillag mozi új sorozatában, a Kasszasikerekben, olyan filmeket láthat a közönség, amiket nagy érdeklődés övezett a világban. Külön öröm ez a filmválasztás, a 2014-ben készült Grand Budapest Hotel, mert nincs pontja a földkerekségnek, aki a film kapcsán ne hallott volna fővárosunkról, Budapestről.

A szinte számlálhatatlan mennyiségű nagy filmdíjra jelölt alkotás színészi gárdája olyan filmsztároktól csillog, mint Ralph Fiennes, Edward Norton, Tilda Swinton, Jude Law, Owen Wilson, Bill Murray, Willem Dafoe, Adrien Brody, Harvey Keitel, Jeff Goldblum – ez az illusztris névsor máris figyelmet érdemel. Wes Anderson rendező mozgalmas vígjátéka, mely egy képrablás történetét meséli el, különleges filmcsemege. Értő közönsége tette népszerűvé, a szélesebb néptömegek sorában kissé megosztóak voltak a vélemények. Képi és zenei világa a megszokottól eltérő, ezáltal is kiemelkedik a tömeggyártásból. A három idősík (80-as évek, 60-as évek, 30-as évek) három képformátumban jelenik meg: szélesvásznú, normál és 4:3-as, szinte négyzet alakú kép váltakozik.

A Grand Budapest Hotel a rendező eddigi legsajátságosabb munkája. Minden elem adott: a többrétegű történet, kameramozgások, a jelmezek és a díszletek szinte mániákus tökélyre fejlesztése, az abszurd helyzetek és persze egy elképesztő sztárgárda, a legapróbb mellékszerepekben is. Ezek a Wes Anderson féle varázslat hozzávalói. Jó adag Anderson féle humor is van a filmben, talán kicsit vulgárisabb a megszokottnál. Ugyanakkor ez a film felemelő érzésekkel eltöltő kellemes élmény bárkinek, aki hisz a mesékben, abban, hogy a jó győz, és a tegnap világa nem tűnt el nyomtalanul.

A film világszerte 172,9 millió dolláros pénztárbevételt hozott, ami Anderson eddigi legmagasabb bevétele. A 87. Oscar-díj átadáson 4 szobrocskát hozott el a film, összesen 9 jelölésből.

A rendező elárulta, hogy filmjében egyfajta kelet-európai hangulatot próbáltak megteremteni, ezért keresztelte a szállót Budapestnek.

A nemzetközi sikert elért képrablási történet vicces, színes és pörgős, sztárokkal telerakott mese elvarázsolja a nézőt, aki szeret kilépni a hétköznapok egyformaságából.

Szeptember 25-én 18.30-kor a Csillaghegyi Közösségi Házban, a vírus elleni védekezés szabályainak betartásával várjuk a különleges filmélményre vágyó vendégeket. Jegyek válthatók honlapunkon: www.kulturkoztpont.hu

Szerelemre hangolva

A szerelem örök probléma, mióta világ a világ. Mindig tudunk róla beszélni, és mindig tudunk róla újat tanulni. Ezt a témát dolgozza fel a Király Színház Ájlávjú előadása is, mely igen sokszínű, árnyalt képet nyújt férfi és nő örök küzdelméről.

A darab vidám formában, dalokkal és különleges koreográfiával mutatja be a szerelmi paletta majd minden elemét, az első tétova csóktól, a vakrandin át a szakítást és újrakezdést is felvonultatva. A négy fiatal színművész az este alatt összesen 72 szerepet játszik el, bravúros átalakulásokkal, a szerelmi kapcsolatoknak szinte minden lehetséges árnyalatát megmutatva. A frappáns, szórakoztató dalszövegeket pontos koreográfia támasztja alá, így nyújtva komplex élményt a nézőknek. A történet olyan széles skálán mutatja meg a szerelem színeit, hogy biztosan mindenki megtalálja a számára fontos szálat, az úgynevezett „aha-élményt”, vagyis olyasmit, ami vele is megtörtént már. A dalokat négy kiváló énekhangú fiatal művész előadásában láthatjuk: Balog Tímea, Bodnár Vivien, Derzsi György, Sövegjártó Áron

A különleges, zenés színházi élményt az Óbudai Kulturális Központ (San Marco u. 81.) profi színháztermében a vírushelyzet adta egészségügyi követelmények betartásával lehet látogatni. Kérjük kedves vendégeinket, hogy a bejáratnál kihelyezett kézfertőtlenítő automatát legyenek szívesek használni, lehetőség szerint tartsák meg a 1.5 méter távolságot és viseljenek maszkot, ezzel vigyázva egymásra.

 

Várjuk önöket szeptember 18. péntek 19.00 órakor sok humorral, jókedvvel, különleges dalokkal.

Az előadásra jegyek válthatók a helyszínen, illetve honlapunkon: www.kulturkozpont.hu

Vigyázz, kész, indulunk!

Szeretettel hívjuk, várjuk kedves vendégeinket őszi évadunk nyitó programjaira. Az Óbudai Kulturális Központ házai a sajnálatosan hosszúra nyúlt vírus okozta szünet és a gyorsan elillanó nyári szünet után újra nyitva állnak a vendégek előtt. Most pótoljuk a tavasszal elmaradt programokat, sok új eseményt is beterveztünk, és természetesen sokféle tanfolyam is látogatható.

Meg kell jegyezni, hogy számunkra nagyon fontos az Önök és dolgozóink egészsége, ezért szigorúan csak a pandémiás védekezési szabályok betartásával fogadunk vendégeket. Kérünk mindenkit, hogy együtt vigyázzunk egymásra. Ehhez természetesen mi is hozzájárulunk, folyamatosan fertőtlenítünk, és kérjük, hogy viseljenek maszkot. Bízunk benne, hogy a koronavírus is támogatja nagyívű terveink, és nem lehetetleníti el a kultúrafogyasztást és a közösségi terek látogatását. Fokozott óvatossággal tehetünk érte, hogy lassítsuk a vírus terjedését és minél tovább találkozhassunk egymással.

Az Óbudai Kulturális Központban szeptember 11-én Csákányi Eszter várja verskínálatával az Irodalmi kávéház vendégeit, szeptember 19-én jubileumi, 100. Nemzetközi CD- és lemezbörze lesz, ahol az újra divatos bakelitek szerelmesei csemegézhetnek a kínálatból. Bereczki Zoltán rajongói régóta várják az elmaradt tavaszi koncert pótlását, ők szeptember 12-én végre találkozhatnak kedvencükkel. Októberre is jut koncert: Zorán lesz újra vendégünk 15-én, Szalóki Ági gyerekkoncerttel várja a kicsiket 18-án, a szintén régóta várt Pál Utcai Fiúk lépnek színpadra 22-én. Folytatódik a közkedvelt Nyugdíjas bérlet sorozatunk is októberber 14-én a Szerelem nem szégyen című zenés összeállítással.

A Békásmegyeri Közösségi Ház külső és belső falain is különleges kiállításokat tekinthetnek meg, régmúlt időket idéző emlékekben merülhetünk el, októberben pedig az Óbuda 6×7 képben közösségi fotópályázat nyertes fotóiból nyílik kiállítás. A nagysikerül Békási mozi esték filmcsemegékkel folytatódnak.

A Csillaghegyi Közösségi Ház különlegessége, hogy hivatalosan bejegyzett moziként is működik, pótolva az űrt az egykor kedves Csillaghegyi Csillag Mozi után. Az otthonos hangulatú vetítések mellett egyedi, komplex programokat is láthatnak a mozit kedvelők. Ilyen például a Mozititkok szeptember 19-én, ahol a Piedone nyomában című dokumentumfilm bővített változata kerül vetítésre, majd a rendezővel lehet megvitatni a látottakat. A gyerekeknek szóló Kakaómese sorozat mellett útjára indul a Kasszasikerek válogatás.

A 3K – Kaszásdűlői Kulturális Központ programjai középpontjában a kamaraszínház áll, ezen belül sok különleges, értékes előadást hoztak el Óbudára. Igazi kuriózumnak számít a Péterfy-Novák Éva kortárs írónő sikerkönyveiből készült két előadás, az Egyasszony szeptember 26-án és az új könyv adaptációja, az Apád előtt ne vetkőzz, október 15-én és 21-én. Szeptember 13-án egy színházi bemutató részesei lehetünk: A nézz vissza haraggal című előadás a dühöngő ifjúságról szól. A profi technikával felszerelt pódiumszínpadon igényes koncertek is láthatók, mint a visszatérő vendég, Tompos Kátya koncertje október 3-án, a gyerek részére pedig Kárász Eszter és az Eszter-lánc zenekar muzsikál szeptember 19-én.

Természetesen most csak rövid programajánlót soroltunk fel, hiszen számos előadásunk, klubunk és tanfolyamunk nem férne itt el. Ezekről bővebben a mindig aktuális információkat tartalmazó honlapunkról tájékozódhatnak – www.kulturkozpont.hu – illetve Facebook- és Instragram oldalunkon követhetik nyomon újdonságainkat. Továbbra is élvezhetik a hűségkártyánk adta előnyöket. Házaink nyitva állnak minden korosztály előtt – a vírus elleni biztonságos védekezés mellett.

Találkozzunk nálunk! Várjuk Önöket!

Az Óbudai Kulturális Központ csapata

100. Nemzetközi Lemez- és CD Börze

  1. Nemzetközi Lemez- és CD Börze

A bakelit soha nem megy ki divatból, sőt, reneszánszát éli! Napjaink népszerű előadói közül többen – legutóbb pl. Dua Lipa – nem csak letöltésre, de CD-n, vinylen, sőt, kazettán is kínálják zenei anyagukat. A Nemzetközi Lemez- és CD Börzéknek komoly hagyományai vannak Magyarországon is. A Lemezbörze,…plusz kezdeményezésére mintegy két és fél évtizeddel ezelőtt, 1996-ban a városligeti Petőfi Csarnokban gyűltek össze először a csillogó fekete hanglemezek és CD-k szerelmesei.

Azóta is rendszeresek ezek az összejövetelek. A cseretalálkozókon alkalmanként hihetetlen mennyiségű és választékú hanghordozó talál új gazdára. Ha valaki régi kedvenc slágerét, felvételét keresi, nagy esélye van arra, hogy itt megtalálja. A gyűjtők és a kereskedők a legkülönbözőbb zenei stílusú kiadványokat kínálják cserére vagy eladásra a táncdaloktól kezdve a rock, a beat, a jazz, a metál és a country stílusokon át, mindezeket korabeli fotókkal, könyvekkel, kottákkal, újságokkal színesítve. A börzék arra is kiváló lehetőséget nyújtanak, ha valaki szeretne túladni megunt lemezein, gyűjteményén.

A rendezvények népszerűségét bizonyítja, hogy róluk több tucat sláger is született, így például a „Bakeliten nevelkedtünk” (több mint 30 verzióban), a „Börze, Börze, Lemezbörze”, a „Százszor szép ez a mai nap”, a „Lemezbörze,…plusz”, stb. olyan közkedvelt előadók tolmácsolásában, mint például Szikora Róbert, Kormorán Memory Band, Magna Cum Laude, Dolly Roll, EDDA, Mága Zoltán, Bikini, Komár László, Ladánybene 27, Pege Aladár, Csepregi Éva, Kovács Kati, Mary Zsuzsi, Szűcs Judith és sokan mások.

A jubileum megünneplésére 2020. szeptember 19.-én 10-16 óra között az Óbudai Kulturális Központban (1032. Budapest, San Marco u. 81.) kerül sor. A rendezvény mind a látogatók, mind a gyűjtők-eladók (asztalok biztosítása) részére ingyenes! Ez alkalomra sokszínű programot szervezünk: készül egy jubileumi dal, mely a Börze napján kerül bemutatásra. Billy Holmes angol zeneszerző-énekes dedikál. Aznap a Magyar Posta kihelyezett postahivatalt üzemeltet és alkalmi emlékbélyegzőt használ. Személyesen lehet találkozni a közelmúltban megjelent Omega bélyeg tervezőjével, Elekes Attila Andréval, aki Pállay-Kovács Szilvia illusztrációját adaptálta bélyegre, mindketten jelen lesznek. Átadásra a Börze Award 2020, Várkonyi Mátyás Erkel Ferenc-díjas szövegíró-énekes-zenész részére. A hazai zenészek legszélesebb körét hívtuk meg az ünnepre, így őket is el lehet kapni egy autogram erejéig.

dr. Csabai Mátyás főszervező