Óbuda krónikása a mi szuperhősünk

Múlt heti Facebook posztunkban megismerhették Antal Istvánt, a mi Pista bácsinkat. A kedvelések számából látszik, hogy ő nem csak a mi kedvencünk, hanem a látogatóké is. Aki esetleg lemaradt a bejegyzésről, most itt elolvashatja, illetve kicsit jobban bemutatkozik a kerület fotósa. Fogadják szeretettel az embert a képek mögött.

 

10 MONDAT A FÜGGÖNY MÖGÜL

A mi szuperhősünk

Van egy kollégánk, aki már házunk alapkőletételénél is itt volt, és azóta is töretlen lelkesedéssel vesz részt a munkánkban. Aki esetleg még nem találkozott össze vele a folyosón, vagy nem látta őt egy rendezvényen sem, a fotóival akkor is biztosan találkozott kiadványainkban, az Óbuda újságban, vagy kerületi témájú Facebook csoportokban. Ő Antal István, szeretett Pista bácsink, szuperhős nevén: a kerület fotósa. Pista bácsi dokumentálja az életünket, úttörőháztól kultúrközpontig, archívumában fél évszázad kulturális élete került megörökítésre. Akik gyerekként ide jártak, biztosan megtalálnák magukat a gazdag képanyagban, de nincs olyan fellépőnk, legyen szó akár világhírű sztárról, aki ne került volna be fotósunk képei közé. Születésnapi könyv is készült Pista bácsi életéről és munkásságáról, amiből kiderül, hogy ő valóban mindent lefotózott, ami a kerülethez kötődik. Nyomon követte, hogy épült, szépült a kerület, hogy nőtt fel egy generáció, hogy színesedett a kulturális élet, hogyan vált a kerület lüktető világvárosi negyeddé. Több óbudai témájú Facebook csoportban is láthatók régi képei, lépten nyomon a névébe botlunk, és örömmel konstatáljuk: száguldó fotóriporterünk mindenhol ott volt, mindent látott és mindent láttatott is a kameráján keresztül. Szakmai kiválósága mellett Pista bácsi csodálatos ember, óriási szakmai tudása mellett szerény és kedves: mindenki számára van egy kedves szava, egy mosolya. Nagyon hálásak vagyunk, hogy részesei lehetünk a Pista bácsi jelenségnek, és kívánjuk, hogy töretlen lelkesedéssel és jó egészséggel dokumentálja továbbra is az életünket a mi szuperhősünk.

 

Antal István nem csupán az Óbudai Kulturális Központ életét dokumentálja, hanem a kerület minden eseményét, csőtöréstől hangversenyig. A képeken mi vagyunk, óbudaiak. Pista bácsi mindenhol ott volt, mindent látott, és mindent le is fotózott.

  • Hogy kezdődött ez a csodálatos óbudai karrier?
  • Szegény családban nőttem fel, már fiatalon dolgozni akartam, ezért esztergályosként az első évben az Óbudai Hajógyár tanműhelyében tanonckodtam. 1962-ben kezdtem el dolgozni az Óbudán lévő Budapesti Mezőgazdasági Gépgyárban, ott kezdtem el fotózni is. Sokan voltunk ott fiatalok, divat lett a hobbifotózás. Céges kirándulásokon, bulikon fotóztam, és a haverok mind kértek a képekből. Hogy elő tudjam hívni a negatívokat, beiratkoztam egy fotószakkörbe. Úgy alakult, hogy elkezdtem az üzemi lapnak fotózni a gyári munkám mellett, de aztán egyre többet kértek ki a munkából fényképezni. Végül áthelyeztek az üzemi laphoz főállású fotósnak. Később munka mellett leérettségiztem, elvégeztem az újságíró iskolát. 1976-ban megszűnt a BMG, így lettem az egész kerület fotósa. Dolgoztam az Óbuda Újságnak, és az üzemi lapoknak, mint a Felvonó híradó, Harisnyagyári dolgozó, Textilélet, Ganz híradó. Akkoriban minden nagyvállalatnak volt saját lapja.
  • Óbuda az igazi otthon?
  • Ismerem, és szeretem Óbudát. Láttam, hogyan változik a kerület, fejlődik és szépül. Láttam a nagy árnyékot adó fákat csemeteként, frissen ültetve. Biztosan van olyan óbudai lakos, akit lefotóztam kisgyerekként és később szülőként is valahol. Nyomon követem az időt a fényképeimmel. Rengeteg régi képem van, minden témában. Sokan ismernek és szeretnek, és ez jó érzés. Egyszer bementem egy pékhez, ahol az eladó búcsúzáskor azt mondta, örül, hogy kiszolgálhatta Óbuda fotósát. Ha a kerületiek ismernek, akkor én otthon vagyok.

 

Boldog nyerteseink

Köszönjük, hogy szívesen játszanak velünk. Idén már két játékot hirdettünk meg 4 házunk Facebook oldalán, és mindkét játékon vidám és kedves válaszokat kaptunk a feltett kérdésre.

A kérdést megválaszoló játékosok között Óbudai Kulturális Központ logóval ellátott ajándéktárgyakat sorsoltunk ki.

Szerencsés nyerteseink boldogan vették át nyereményüket. Két kedves vendégünktől fotót is kaptunk, hogy világgá kürtölhessük szerencséjüket. Egy mosolygós kismama és egy apuka látható a képen frissen átvett ajándékcsomagjukkal.

Örülünk az örömüknek, és annak is, hogy ilyen sokan játszanak velünk, követnek minket annak ellenére is, hogy kapuink jelenleg zárva vannak. Reméljük, hamarosan újra nyitunk, de addig is figyeljék Facebook oldalunkat, ahol érdekességekkel, online programokkal várjuk Önöket szeretettel.

Üvegfalak mögött

Ultramodern dizájn jellemezte a San Marco utcában megépült úttörőházat 1975-ben, amikor átadásra került. Az egyik legmodernebb úttörőház volt a fővárosban, különleges, mobilan változtatható terei az akkori csúcstechnológiát jellemezték, és lássuk be, még ma is jól használhatóak. Az emblematikussá vált épületnek igencsak jót tett a ma hódító retro divathullám, így másodvirágzását éli Kévés György Ybl- és Kossuth-díjas építész megvalósult álma.

Természetesen az elmúlt 45 éveben történtek felújítások és változtatások is az üvegpalota belsejében. Talán leginkább szembetűnő változás lehet, hogy a falak borításáról eltűnt a rikító vadnarancs színű borítás, mely harsányságával már szinte beleégette magát a retinánkba. A szemkápráztató színvilágot felváltott a lágy, harmonikus bézs-világoskék-fehér színkombináció, mely nem csupán elegánsabb külsőt, de nyugalmasabb hangulatot is kölcsönöz. A házban modern belső tér, új recepciós pult, ruhatár, kisgyermekes szoba, szép mosdóhelyiség került kialakításra, a kerületi önkormányzat jóvoltából, aki saját költségén újította fel az épületet. Külterületen új lépcsősor, modern, EU-szabványos játszótér, fittneszpark, kültéri kiállító állványzat és közösségi kert is helyet kapott. Ugyanakkor a ház hangulata maradt a megszokott.

Bármennyire változik is a ház részleteiben, teljes egészében mégis megmarad a régi, mindenki által szeretett retro üvegcsodának.

Azt a belső titkot kevesen tudják, hogy a házban eredetileg volt egy teljesen felszerelt gondnoki lakás. Sokáig itt élt családjával az úttörőház gondnoka. Ebből az egykori lakásból lett kialakítva az igazgatói iroda, ügyvezető igazgatónk, Lőrincz Edina munkabirodalma. Fontos tárgyalások, hosszúra nyúló munkamegbeszélések, jó hangulatú értekezletek helyszíne lett ez az iroda. Edina itt fogadja a tárgyalópartnereket, az állásinterjúra érkezőket, és tulajdonképpen az értekezletekről elmaradhatatlan cicát is. Igaz, a cica sosem jön be az irodába, de minden nap megérkezik évszaktól függetlenül. Van, hogy csak távolabbról figyeli az eseményeket, de gyakran felugrik a külső párkányra és beles az ablakon. Néha elégedetlen a bent látottakkal, mert volt rá példa, hogy közel jött az ablakhoz és belenyávogott az értekezletbe, nagy derültséget okozva a kollégák körében.

Állandó cica kollégánkról szólt a múlt heti legnépszerűbb Facebook posztunk. Aki lemaradt róla, itt olvashatja el.

Cicavízió

Üvegfalak mögött zajlik az életünk, hiszen minden termünk és így minden irodánk is üvegfalú. Kilátunk és belátszunk. Néha kíváncsi gyerekek lesnek be hozzánk, pici orrocskájukat az üvegre tapasztva, mi pedig vidáman integetünk nekik. Van azonban egy óramű pontosan járó kis leskelődőnk, akire mindig bizton számíthatunk, akár hó esik, akár süt a nap. Kedden délutánonként zajlik a szervezői értekezlet az ügyvezetői irodában. Ilyenkor mi kollégánk összegyűlünk, hogy megvitassuk a heti teendőket. Az értekezleten minden alkalommal részt vesz cica kollégánk, igaz, az ablakon kívülről, csak megfigyelőként. Mindig eljön, bár van, hogy kicsit késve érkezik. Ilyenkor nevetve jegyezzük meg: végre becsatlakozott a cica kolléga is a megbeszélésbe. Nem marad végig, épp csak benéz, hogy feldobja egy kicsit a hangulatot.

 

Kövessenek minket Facebook- és Instagram oldalainkon is, hogy még több érdekességet tudjanak meg rólunk.