Mesés adventi képek, ünnepváró hangulat

Az adventi várakozás örömteli pillanatait tárja elénk az a mesebeli kiállítás, amely Rofusz Kinga képzőművész és látványtervező illusztrációit mutatja be, amiket Szabó T. Anna ünnepváró képeskönyvéhez, az Adventi kalendáriumhoz készített.

A könnyed, finom vonalú és bársonyos színű képek hangulata magával ragadó. Gyerekkorunk mindent elsöprő szépségű karácsonyai elevenednek meg, szinte újra érezzük a régi karácsonyok ízeit, szeretteink meleg ölelését, az elveszettnek hitt emlékek visszatérnek. A képek részleteikben kidogozottak, valósághűek, de mégis a mindennapoktól elemelkedettek, éteriek és könnyedek, mintha csak egy boldog játék lenne az élet. Mert az advent az öröm ideje, csupa szépség, fények ragyogása illatok lebegése, gyermekek mosolya. Ezt a különleges hangulatot adja át a Csillaghegyi Közösségi Ház kiállítása, melyet december 20-ig ingyenesen lehet megtekinteni a ház nyitvatartási idejében.

“Az ünnep azé, aki várja. / Aki magot szór ablakába / és gyertya vár az asztalán. / A várók nem várnak hiába. / Egy angyal kopogott talán?” – írja Szabó T. Anna, kinek sorait a megnyitón Miklusicsák Aliz színésznő olvasta fel porcukorral szórt, ünnepi hangján. A vendégek képről képre haladva, meghitt hangulatban vonultak a képek előtt, engedve, hogy magával ragadja őket a látvány, a hangzás, a hangulat. Az megnyitón részt vett Rófusz Kinga is, akinek személyisége éppoly üde és bájos, mint művei.

Bár a felolvasott verseket már nem hallhatják a látogatók, de a versek a képek mellett olvashatóak, és egészen biztosan így is átjön a varázslatos ünnepi hangulat, az advent öröme.
Térjenek be egy kis testi/lelki melegedőre a hideg téli napok felragyogtatására a Csillaghegyi Közösségi Házba, hogy magukkal vihessék az örömöt, amire mindenkinek szüksége van, de ami a hétköznapok rohanásában folyamatosan halványul, de itt, ezen falak között most újra szikrázik.

Akinek megtetszettek a képeskönyv lapjai és szeretné hazavinni ezt a lélekmelengető hangulatot, megvásárolhatja az Adventi kalendáriumot a könyvesboltokban.

 

 

Amikor a játékok életre kelnek

Csodás történet a szerelem erejéről, a kitartásról – A rendítetlen ólomkatona, a VSG Színház zenés-táncos mesejátéka várja a kicsiket az adventi várakozás idején. Az előadás különlegessége, hogy egyfajta összművészeti bemutató, hiszen a klasszikus zenei aláfestéssel futó látványos táncjelenetek mellett néhány esetben bábjáték segítségével mesélik el a főhős kalandos utazását, narrációval segítve a cselekmény feldolgozását.

Hans Christian Andersen csodaszép, érzelmes és népszerű meséi, mint A kis gyufaárus lány, A rút kiskacsa, A kis hableány, Pöttöm Panna és a Borsószem-királykisasszony között található A rendíthetetlen ólomkatona. A mese főhőse 1838 óta ismert, mint az állhatatosság megtestesítője. De miért szerethető egy ólomkatona? Mit jelent a mai világban, hogy valaki rendíthetetlen? Andersen meséje még ma is ugyanúgy aktuális, mint mikor megírta, mégis kevés óvodás, vagy épp kisiskolás ismeri az ólomkatona történetét. Pedig ezeknek a meséknek és persze az üzenetüknek jelen kell lenniük a mai gyerekek életében is. Fontos, hogy a kicsik megismerjék a klasszikus meséket is, és ehhez a legjobb út a színház. Kiszakadva a mesesorozatok villódzó világából, egy órában, mikor nézőként ülnek a sötétben, átélhetik a történetet. Kikapcsolhatják a külvilágot és maguk mögött hagyják a kinti életet, esélyt adva annak, hogy a mese elvarázsolja őket.

Bármilyenek is a körülmények, vagy szomorú a történet, az biztos, hogy az ólomkatona és a táncosnő között dúló szerelem példaértékű, és a rendíthetetlenség nem más, mint a hűség maga. Ma, amikor az eldobható tárgyak és a felcserélhető kapcsolatok világát éljük, amikor elfelejtünk ragaszkodni és küzdeni, akkor van leginkább fontos üzenete ennek a szívszorítóan szép klasszikus mesének, ami példát mutat hűségből, feltétel
nélküli szeretetből, ragaszkodásból.

Óbudai Kulturális Központ
A rendíthetetlen ólomkatona
December 10. 11.00

 

 

 

Füst a szemében, az örök indián

Cseh Tamás igazi ikon, egy korszak emblematikus jelensége, akit nem lehetett és nem is volt szabad kikerülni. Zenéjét hallgatni akár a rádióban, a nézőtéren, vagy éjszaka a híres Balettcipő bárban, mindig felemelő.

A zenész idén 80 éves lenne, és az „Itt van a város, vagyunk lakói…” programmal szeretnénk méltón emlékezni szellemiségére.  Bérczes László, Jászai Mari-díjas rendező, tanár, szerkesztő, dramaturg, fesztiválszervező  Cseh Tamással készült Beszélgetőkönyve alapján idézi meg a korszak nagy emberét.

Cseh Tamás élete sűrű és kacskaringós volt. Érettségi ajándékként kapott gitárja határozta meg egész életútját. Dolgozott kőművesként és tanítóként egyaránt.

1970-ben találkozott Bereményi Gézával, akivel már egy napi ismeretség után elkezdtek dalokat szerezni és ezt haláláig nem hagyták abba, nevük örökre összeforrt. 1975 telén ismerkedett meg Másik Jánossal, akivel egyfajta zenei levelet írtak, ez a  Levél nővéremnek című nagylemez, mely a fiatal értelmiségiek himnusza lett. 20 lemez került ki kezei közül, 8 filmzenét írt, 8 önálló estje volt a Budapesti Katona József Színházban, Bereményi Gézával közösen, 15 színházi előadásban vett részt országszerte, 23 filmben szerepelt, vagy írt hozzá zenét, 4 szövegkönyve jelent meg, 5 saját könyvet jelentetett meg és 9 könyv jelent meg róla. Impozáns életmű.

Józsefváros, Bakonybél és Újbuda díszpolgára lett, A Magyar Köztársaság Érdemrend tiszti- és középkeresztje birtokosa, Liszt Ferenc-díjas, Kossuth-díjas, Magyar Örökség díjas, Pro Urbe Budapest díjas és 1988-ban övé lett az év lemeze.

Sok minden belefért az életébe, örökrévényűek gondolatai, dalai. A kortársainak példakép volt, a következő nemzedékeknek követendő példa, és a fontos, hogy az eljövendő nemzedékek is ismerjék, kövessék, minta örökké élne, hogy mondanivalójával örökké köztünk lehessen.

Kalandos életútja többfelé vetette, élt az országban több helyen, de Budapest mindig visszahúzta magához. Cseh Tamás a városi értelmiségi réteg szószolója, a tiszta lelkű, igaz emberek példaképe volt és lesz, De bárhová is vezérelte sorsa, bármilyen ismert vagy elismert művész is volt, legbelül mindig a gyerekkorában ráragasztott Füst a szemében nevű indián maradt.

Cseh Tamásra emlékezünk november 25-én, 18.00-kor, a Csillaghegyi Közösségi Házban. Várja a vendégeket Bérczes László, Bédi János, a Blue sPot együttes és az öreg indián szelleme.

Az est a Budapest 150 emlékév részeként, a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Művelődési Központ anyagi támogatásával valósul meg.

 

 

 

5 kérdés a kulisszák mögött – Hrutka Róbert

Kedves Közönségünk!
Sorozatunkkal szeretnénk kicsit közelebb hozni Önökhoz fellépő művészeinket. Az 5 kérdés a kulisszák mögött sorozatban kedvenceink osztják meg velünk személyes élményeiket, gondolataikat, és immár személyes ismerősként köszönthessük őket a színpadon. Fogadják szeretettel válaszadónkat. 

Aki válaszol: Hrutka Róbert zenész

Van-e valamilyen kötődése Óbudához?
Itt nőttem fel, jelenleg is itt élek és azt hiszem, minden ide köt. A Flóriántól a Római partig haladva költözgettem. Még dalt is írtam róla.

Mi szeretett volna lenni gyerekkorában?
Zenész, zeneszerző, amióta az eszemet tudom, bár a sors eleinte nem így gondolta. Egy gyermekkori betegségből kifolyólag megműtötték mind a két fülem és 6 éves koromig hallásjavító kórházi kezelésekre jártam. Az igazi gyógymód azonban a nagymamám házában ottmaradt öreg, hamis zongora volt, amelyet gyermekként próbálgattam és nagyon jól éreztem magam a közelében. Ma már tudom, a zene volt a legfontosabb kapocs a világhoz és a zene segített levetkőzni a gátlásaimat. Emlékszem, mit mondott az orvos a szüleimnek, mielőtt az utolsó kezelés alkalmával utamra bocsátott: „majd megtanul rendesen beszélni, a hallása nagyjából rendbe jön, legfeljebb zenész nem lesz belőle”…

Mi foglalkoztatja mostanában a legjobban?
Hogyan tudok a legmélyebbre menni, zenével és szöveggel és mostanában rákattantam a balettre. A Győri Balettre, mert dolgoztunk már együtt és remélem még fogunk is. A tánc kimaradt az életemből és nagyon szeretem, ahogy a hangok mozgássá alakulnak. Velekei László rendezésein szinte mindig meghatódom és lenyűgöznek az általa kiválasztott filmzeneszerű témák, hangulatok.

Mi volt a legnagyobb kalandja, amire szívesen emlékszik vissza?
Tériszonyos vagyok, de elmentem fogadásból ejtőernyőzni, mert azt olvastam, Jimi Hendrix sem bírta a magasságot és mégis ugrott ejtőernyővel. Ma már nem tenném meg újra.

Mi a kedvenc étele, amit el is tud készíteni?
A családomban mindenki kreatív és jobb nálam a konyhában. Amit bátran bevállalok, az a bundás kenyér.


Minden titok – Für Anikó és Hrutka Róbert estje

November 17. 19.00
3K

 

 

5 kérdés a kulisszák mögött – Ábel Anita

Kedves Közönségünk!
Sorozatunkkal szeretnénk kicsit közelebb hozni Önökhoz fellépő művészeinket. Az 5 kérdés a kulisszák mögött sorozatban kedvenceink osztják meg velünk személyes élményeiket, gondolataikat, és immár személyes ismerősként köszönthessük őket a színpadon. Fogadják szeretettel válaszadónkat. 

Aki válaszol: Ábel Anita színésznő, televíziós műsorvezető

Van-e valamilyen kötődése Óbudához?
Édesanyám és a bátyám is a kerültben él, én pedig egy kis településen lakom, nem messze Óbudától, szóval egy kicsit a szívem csücske.

Mi szeretett volna lenni gyerekkorában?
Azt hiszem azért lettem színész, mert minden szerettem volna lenni. A tévézés ajándék az életemben, és most már eggyé vált a tévé és a színház a lelkemben.

Mi foglalkoztatja mostanában a legjobban?
A világ…anyaként, szülőként nem jó látni mi történik máshol: szorongok. És egyben hálás is vagyok, hogy itt béke van.

Mi volt a legnagyobb kalandja, amire szívesen emlékszik vissza?
Minden napom kaland, legalábbis így indulok neki. Próbálok a mának élni!

Mi a kedvenc étele, amit el is tud készíteni?
Imádom a leveseket, és jól is csinálom, a család is azt szereti tőlem a legjobban.

Óbudai Kulturális Központ
Munkatársas
December 9. 19.00

 

 

 

Gyógyító kövek és más csodák az Ásványbörzén

Az ásványok szépsége mindenkit lenyűgöz, legyen rusztikus valójában, formára csiszolva vagy ékszerbe foglalva. Szinte felsorolhatatlan, hogy mennyi csodás drágakő, féldrágakő létezik a színek teljes skálájában pompázva. Mindenki megtalálja a kedvencét, legyen a szívéhez közel álló a halványkék vagy a rozsdapiros. A szépségük mellett jótékony hatásuk miatt is népszerűek. Óriási divat lett az ásvány karkötők viselése, manapság szinte minden második ember kezén megtalálható. Nem csupán azért, mert jól megy a ruhájukhoz, inkább jótékony, gyógyító hatásuk miatt viselik sokan. A különböző ásványoknak megvan a „szakterületük”, ahol viselésük meghozza eredményét.

A rózsakvarc szerelmet és harmóniát hoz, a borostyán érzelmi gyógyító, a topáz a megbocsátás köve, a türkiz nyugalmat áraszt, az opál gazdagság és a szerencse hozója, az ametiszt stresszoldó, az onyx növeli az állóképességet, és még végtelenségig sorolhatók az ásványok és a nekik tulajdonított jótkékony hatások sora. A mala megfűzése egyszerű, bárki számára könnyen elérhető hobbi, de a különlegessége abban áll, hogy nem csak a színeket kell harmoniába rendezni, de a kívánt hatás elérése szempontjából is össze kell hangolni a kis ásványgyöngyöket. Ha már a jelentésnél tartunk: biztosan nem mindenki tudja, hogy miért gyémántköves gyűrűvel kérik meg a férfiak a szerelmük kezét. A gyémánt a tisztaság és a tökéletesség köve, ezért lett a menyasszonyok ékszere.

Az ásványbörzén nagyon sok kiállító kínálatából lehet válogatni, így akár kész malát szeretnénk venni, vagy hozzávalókat, hogy nekikezdjünk ennek a hobbinak, mindent meg lehet találni a kínálatban. Kész ékszerek, különböző méretű csiszolt marokkövek, vagy akár jóslás céljára használható hegyikristály inga is beszerezhető, akár magunknak, akár már karácsonyi ajándéknak, szeretteinkre gondolva.

Aki a színes ásványkavalkádba kicsit beleveszett, pihenésképpen megnézheti a hagyományos bonsai kiállítást is. Ki ne szeretné ezeket a varázslatos kis fákat? Lenyűgöző szépségükkel egy mesevilágba kalauzolnak, csodás a hatalmas szépségű fák apró kis verzióját látni.

A hagyományos ásványbörze és bonsai kiállítás mellett most még egy élmény megtapasztalható. 10.00-13.00 óráig kalligráfia, azaz kínai szépírás bemutató várja az érdeklődőket, akik ezt a művészeti ágat maguk is kipróbálhatják Horváth Janisz vezetésével.

November 12-én 9.00-17.00 óráig az Óbudai Kulturális Központ egész területén várják a fent felsorolt szépségek a vendégeket és vásárlókat. A belépés ingyenes, de az élmény megfizethetetlen. Jöjjön, és töltődjön fel ragyogó szépséggel.

Ásványbörze és bonsai kiállítás kalligráfiai bemutatóval
november 12. 09:00 – 17:00

 

 

 

Frakk a színpadon

Frakk, a macskák réme lép színre a Fogi Gyermekszínház vidám, bohókás, dalokkal tarkított előadásában. A Bálint Ágnes meséjéből írt darab hősei a két lusta, de agyafúrt macska, a háziasszony, Irma néni kedvencei. Károly bácsi, a ház ura azonban nem igazán szíveli a két elkényeztetett, pimasz jószágot, ezért kapóra jön a kérés, hogy vigyázzon egy barátja kutyájára, Frakkra, a vizslára. Ahogy már az lenni szokott a kutya-macska barátságban, innentől feje tetejére áll a ház élete. A mókás mesében látható, hogy a kis ház lakói számos kalandba keverednek. Károly bácsi és Irma néni kegyeiért folyik a harc, és a sok vidám jelenetet fülbemászó dalokkal teszik még izgalmasabbá. Nyilván nem kell meglepődni, hogy kutyák és a macskák dalra fakadnak, hiszen, ha beszélő állatokról van szó, gondolható, hogy énekelni is tudnak, az apró közönség örömére.

A szülőknek is ismerős lehet a történet, hiszen a meséből 54 részes rajzfilm készült 1971-1985 között.
Hosszú éveken át sugározta a televízió az 5 perces vidám epizódokat, ahol a kutya meg a két körmönfont macska mindig bajba keveredett. A vidám történetek jó példával jártak elő az állatok szeretete terén, bemutatták a klasszikus családképet, ahol Irma néni, a jó háziasszony szeretettel gondoskodott a ház népéről, Károly bácsi pedig igyekezett fenntartani a házi békét, ami a csintalan jószágok közt nem is volt annyira egyszerű.

A megelevenedett mesehősök november 4-én, 11.00 órakor veszik be a Békásmegyeri Közösségi Ház színpadát, ahol a tanulságos, de mégis kacagtató történetükkel lopják be magukat az óvodások és kisiskolások szívébe, és élesztik fel a szülőkben a nosztalgikus hangulatot. 50 perc cicaharc vár mindenkire, aki kíváncsi rá, hogy szedi ráncba a gazdájához hűséges kutya a háziasszony két végletekig ajnározott, körmönfont macskáját. Mindezt természetesen a szeretet jegyében, egyértelművé téve, hogy az állatoknak lelkük van, és a négylábú tagok is fontos részei a család életének.

SZOMBATI MESESZÍNHÁZ: Frakk a macskák réme
november 4. 11:00