A Csillaghegyi Közösségi Ház különlegessége, hogy kiemelten foglalkozik a népi kézműves mesterségekkel, az ipar- és képzőművészetekkel, és a kis kézműves házon kívül, ahol kosárfonástól kezdve számos mesterséget meg lehet tanulni, a háznak saját kerámiaégető kemencéje van, ami nagyban megkönnyíti a kerámiázást. És hogy milyen különlegesség található még a házban? Hát például Szemlér Magdolna keramikus művész, aki minden korosztály első számú kedvence. A kerámia foglalkozások az ő nevéhez fűződnek, és végig kíséri az érdeklődőket a kezdeti folyamatoktól egészen a tárgy végső simításáig.
A Csillagműhely vezetését nyugdíjba vonulása után vette át Szemlér Magdolna. Akkor még nem volt saját kemencéje a háznak, minden alkotást el kellett vinni kiégetni, majd visszahozni, ami eléggé megnehezítette a folyamatot. Nagy öröm volt, amikor lehetőség nyílt rá, hogy a kis házat kinőve a közösségi ház pincéjében saját műhelyt alakíthatott ki önálló égető kemencével. Ez óriási előrelépés volt a korábbi szállítgatások után, amitől rendkívül boldog volt mindenki. Aztán a gyerekek egyre többen jelentkeztek a szülőkkel együtt, hogy szeretnének közösen agyagozni, hogy közös tárgyakat készíthessenek. Nagypapák, nagymamák és apukák is jöttek óvodás gyerekekkel is. Az lett volna eredetileg az álom, hogy a családtagok együtt alkossanak. Ez azért jó, mert a közös tevékenység összehozza a családokat, az egyes korosztályokat. A felnőttek oktatásánál pedig fontos volt, hogy a nyugdíjasok is hasznosan tevékenykedjenek, a szabadidejüket kellemesen töltsék el, aminek a lehetősége itt adott.
Mindenki az egyéniségének megfelelően formázza az anyagot, attól függően, hogy ki mit szeret. Az, hogy azonnal látható eredmény születik, a gyerekeknek és a felnőtteknek is sikerélmény. Az elkészült tárgyakat általában hazaviszik az alkotóik, de időről időre kiállítás születik belőlük.
A művésznőt sokan ismerhetik akár az iskolából is, volt idő, mikor három helyen is tanított, az Óbudai Szent Péter és Pál Szalézi Általános Iskola és Óvoda, a Aelia Sabina Alapfokú Művészeti Iskola, és az Óbudai Harrer Pál Általános Iskola lelkes tanulóit indította el a szakma irányába.
A művésznő 1971-ben végzett az Iparművészeti Egyetemen, rögtön utána a Budapesti Porcelángyár tervezője lett, a színes fürdőszoba program keretein belül modern csempéket tervezett. 1982-től állította ki munkáit. Amikor a Harrer Pál Általános Iskola igazgatójának az volt az elképzelése, hogy kézműves osztályt indít, Szemlér Magdolna akkor kezdett el gyerekekkel foglalkozni.
A Szemlér család a művészetek bűvöletében élt mindig is, dédapja Szemlér Mihály festőművész, de a felmenők között volt operaénekes, színész, balett-táncos, műkorcsolya bajnok.
1981 óta él Óbudán, ahol csodával határos módon egy vadszőlővel befuttatott házat neki adtak el, mert megdicsérte a szép növényzetet. Ezzel az eladó szívébe lopta magát, és azóta él itt a Kossuth-díjas filmoperatőr férjével, és a már felnőtt három gyermekével. Imádja Csillaghegy családias barátságos, közvetlen hangulatát, otthon érzi magát Csillaghegyen, és ezzel a belső békével várja a kerámiázni vágyó családokat egy kis közös alkotásra, jó beszélgetésre, az alkotás örömének élvezetére.
Kerámia szívvel, lélekkel, örömmel
Szemlér Magdolna keramikus művész és tanítványai kiállítása
Időpont:
2024.11.08 18:00- 2024-12-19 00:00
Helyszín:
Csillaghegyi Közösségi Ház