Örkény István nemzetközi hírű Macskajátéka több változatban és szereposztásban hódította már meg a közönséget. A 3K-ban, szeptember 29-én bemutatásra kerülő kamaraváltozat szövegkönyvét Berényi Gábor, a darab rendezője jegyzi, s csupán két szereplővel, a híres Szkalla lányokkal álmodta színpadra. Béres Ilona és Tordai Teri számára dupla ünnep minden előadás, amikor Erzsi és Giza bőrébe bújhatnak, derül ki a velük folytatott beszélgetésből.
Bár már főiskolásként szoros barátság fűzte össze őket, a színpadon mégis csak a Csütörtöki hölgyek eladásain játszhattak együtt először, majd a Szkalla lányokban.
– B.I. Örkény István születésének 100. évfordulója volt az apropó, s mivel a pályánk elején olyan szerencsések voltunk, hogy Örkényék társaságához tartoztunk, szerettünk volna méltó módon megemlékezni a jeles évfordulóról.
–T.T. Ebben komoly segítőre találtunk Radnóti Zsuzsában, (dramaturg, az író felesége) aki a figyelmünkbe ajánlotta a Berényi Gábor által már régebben elkészített változatot. Ő is hamar fellelkesedett a gondolattól és elkészített egy újabb, imámár kettőnkre szabott verziót.
Így ez a darab számunkra a zsenialitásán túl, egyfajta tisztelgés a régi barát előtt, öröm, hogy ismét együtt játszhatunk és lehetőség arra is, hogy ráirányítsuk a figyelmet, hogy milyen fontos az ember életében a kapcsolattartás. Kicsit olyan, mintha az egymásnak írt levelek reakcióit egy képernyőn láthatná a másik fél.
– B.I. A színpad egyfajta vallomás hely, ahol a múlt és a jelen találkozik, s a darabban sajátos hangsúlyt kapnak a testvérek egymást közti kommunikációjának legkisebb rezdülései is.
S akkor még nem beszéltünk arról, hogy milyen remekbe szabott szerepeket kínál, ahol valósággal tobzódhat a művész temperamentumát, humorát és színészi eszköztárának teljes repertoárját felvonultatva.
– T.T. S csak most, egy komoly műtétből lábadozva érzem, hogy milyen előrelátó volt a sors, mert ha nekem kellene Erzsit alakítanom, akkor az est végére bajban lennék. Így viszont a székem biztonságából játszhatok, s mivel a figurám is visszafogott, nem vonja el a figyelmemet semmi Giza megformálásáról.
– B.I. Én pedig rovom a köröket, s valósággal feltöltődöm az Erzsiben tomboló energiáktól, humortól. S remélem, a két nőalak története nem csak kellemes perceket okoz a közönségnek, hanem kicsit magukat is látják bennük, s gondolatokat is ébreszt a sorsuk. Persze minden este más egy kicsit, mert nem csak köztünk, hanem a színpad és a nézőtér között is működik egyfajta kémia, ami új inspirációt jelent, s egyben árnyalatnyi eltéréseket is az előadások között, attól függően, hogy mit hozunk ki egymásból.
– T.T. Talán azért is olyan testhezálló nekünk ez a szerep, mert mindig is eltérő volt a habitusunk, s tudtuk, hogy amit az egyikünk tud, az nem elirigyelhető, s valóban meg sem fordult a fejünkben, hogy rivalizáljunk. Már nagyon korán kialakult bennünk egy belső béke, hiszen a nagy álom, hogy színésznők lehessünk, teljesült s onnantól már azzal voltunk elfoglalva, hogy kihozzuk magunkból a legjobbat, s hogy a barátságunk ne szenvedjen csorbát. Máig fontos számunkra, hogy Halász Judittal kiegészülve rendszeresen találkozzunk egy kávéra és jól kibeszélgethessük magunkat.
– B.I. Berényi Gábor átdolgozása is erre épül. Nem az ellentéteket, különbözőségeket hangsúlyozza, hanem azt az életen át tartó testvéri összetartozást, ami a Szkalla lányokat jellemzi.
Mindketten szívesen mondtak igent a felkérésre, mert szeretik azt a légkört, ami a 3K-ban körülveszi őket, s igazi szeretetteljes hangulatot teremt az előkészületek és az előadás folyamán.
Vincze Mara
https://kulturkozpont.hu/esemeny/a-szkalla-lanyok/